+90 505 638 29 77 - +90 553 307 12 38 - info@ajansezber.com

feature image

Sosyal Medyanın Günümüzdeki Önemi

İnternet teknolojisinde yaşanan gelişmeler yani web 2.0. teknolojine geçiş ile insanların teknik bilgi gerektirmeden bilgi paylaşımında bulunmalarına, içerik oluşturabilmelerine ya da diğer kullanıcılar ile interaktif olarak iletişim kurabilmelerine imkan sağlamıştır.

Web 2.0. teknoloji ile birlikte ortaya çıkan, sanal paylaşımlara imkan veren, sürekli güncellenme imkanı olan ve çoklu kullanım imkanı olan sosyal medya, dünya genelinde sayısız insan tarafından kullanılmakta ve en ideal mecralardan biri olarak kendini göstermektedir.

Facebook, Twitter, İnstagram, YouTube, Wikipedia, gibi uygulamalar, insanların sosyal medya ortamında olmalarını sağlayan dünyada kullanımı yüksek sosyal medya araçlarından sadece birkaç tanesidir.

Erişimi kolay, kullanımı basit ve maliyeti bedavaya yakın olan sosyal medya araçları ile kullanıcıların birbirleri ile zaman ve mekân sınırlaması olmaksızın her konuda bilgi, düşünce ve fikir alışverişinde bulunabilmeleri ve her geçen gün artan kullanıcı sayısı sosyal medyanın gücünü ve önemini bir kez daha gözler önüne sermektedir.

Araştırmalara göre her geçen gün kullanıcıların sahip oldukları sosyal medya hesapları her geçen senede daha da artıyor. Katılımcıların ortalama \%42′si birden fazla sosyal medya hesabına sahip. Yaş aralığı 18-34 olan kullanıcılarda ise bu oran \%61′e kadar çıkıyor. Kullanıcıların \%56′sı sosyal medyadan uzak kaldıkları takdirde önemli bir şeyler kaçıracağım korkusu yaşarken \%24′ü en az bir sosyal medya hesabından bir süre uzak kalmayı düşünüyor.

Sosyal medya, ticaretten sağlığa, eğitimden eğlenceye çok çeşitli ve farklı konularda kullanıcıların birbirleri ile bilgi ve fikir alışverişinde bulundukları, konuştukları bir ortamdır.

Sosyal medya gücünü kullanıcılarından almaktadır. Bu nedenle sosyal medya hem işletmeler hem de tüketiciler için önemlidir.

Sosyal medya platformlarında İşletmeler mal ve/veya hizmetlerin satın alınmasını yani işletmenin tercih edilmesini sağlamak için birtakım pazarlama faaliyetleri yaparak tüketiciler ile iletişime geçerken, tüketiciler satın aldıkları mal ve/veya hizmetler hakkındaki deneyimlerini, düşüncelerini, memnuniyet ya da memnuniyetsizliklerini rahatlıkla ve kolayca paylaşabilmektedir.

Kısacası sosyal medya, tüketicilerin satın alma öncesi ve sonrası davranışlarını işletmelerin lehine veya aleyhine çevirmede etkisi olan önemli bir mecradır. Bu nedenle işletmeler sosyal medyada aktif bir şekilde rol alarak ve sosyal medyayı etkili bir biçimde kullanarak tüketiciler açısından önemli avantaj haline getirebilmektedir.

İşletmeler online iletişim tutkunları için sosyal ağ siteleri, sosyal işaretleme siteleri, haber siteleri, forumlar ve oyun siteleri aracılığıyla sosyal medya üzerinden ürün ve hizmetlerini tanıtabilmekteler ve destek sağlayabilmektedirler.

Ayrıca sosyal medya tüketicilere ürün ve hizmet markaları hakkında takipçileri sayesinde bilgi paylaşmak için de kullanılabilmektedirler. Takipçiler arasındaki iletişim şirketlere maliyette etkinlik sağlamak, marka bilinirliğini artırmak ve marka sadakati oluşturmak için etkili bir yol olarak düşünülebilir. Bu nedenlerle sosyal medyanın marka sadakati oluşturmak için firmalara yardımcı olduğu söylenebilir.

Sonuç olarak Sosyal Medya artık şüphesiz insan hayatının vazgeçilmez bir alışkanlığı haline gelmiştir ve bu noktada herkes sosyal medya da iken sosyal medyanın yararları inkar edilemez durumdadır elbette zararları olduğu kadar.

Sosyal Medyanın Faydaları veya Zararları nelerdir diye sorduğumuz da sizin olumlu olarak görmüş olduğunuz sonuç bir başkası için olumsuz olarak görülebilmekte yada tam tersi durum ortaya çıkabilmektedir. Yani sosyal medya da aslında göreceli bir kavramdır. Ancak doğru kullanıldığında oldukça olumlu sonuçlar doğurabilmektedir.

Sonraki yazılarımda Sosyal Medya’nın faydaları ve Zararlarından bahsedeceğim.

Şimdilik Hoşçakalın…

Yusuf TEMREL
Sosyal Medya Uzmanı